Börs-vd:ar på Twitter – topplistorna 2020

topp-tre, topplista, börs-vd, twitter, digitalt ledarskap

Börs-vd:ar på Twitter – topplistorna 2020

I år är sjunde året i rad som Box Communications kartlägger börsbolagen och dess vd:ars aktiviteter på Twitter. 

 

Anledningen till att vi gör denna kartläggning varje år är att vi är övertygade om att förr eller senare kommer digitalt ledarskap att bli en strategiskt viktig framgångsfaktor, inte bara för den enskilde individen utan för hela organisationen. Potentialen är enorm och riskerna för att stå utanför ökar för varje dag. Att man kan vinna presidentval och finansiera rymdresor och elbilar med hjälp av en stark närvaro på Twitter borde vara bevis nog.

 

Exakt vilka kanaler som kommer att vara mest relevanta framöver vet vi inte, men just nu är Twitter ett mycket bra verktyg för att skapa ett mer kontinuerligt informationsflöde i tillägg till regulatoriska pressmeddelanden och övrig information. Nyckelorden här är kontinuerligt informationsflöde, och det är där bolagens vd kan spela en viktig roll.

 

Att synas och knyta nya kontakter kommer fortsatt att vara mycket viktigt trots att möjligheterna till fysiska möten begränsas av såväl reseförbud som social distansering. Det krävs helt enkelt nya arbetssätt, något som de twittrande börs-vd:arna i olika grad visar prov på. (För den som behöver lite hjälp att komma igång eller hitta inspiration finns ett tips längst ner).

 

Det totala antalet börs-vd:ar med ett twitterkonto uppgår till 132. Flest i såväl absoluta tal som i förhållande till antal bolag återfinns på First North och det omvända gäller för NGM. Rankingen baseras på en rad parametrar som vi stoppar in i vår egen subjektiva blackBOX-modell. I år har ett extra fokus legat på kommunikation med koppling till corona-pandemin. Nedan återfinns årets toppnoterade vd:ar för respektive lista. Vi har rankat topp tre och övriga återfinns på delad fjärde plats. (Frågor om placeringar och motiveringar kontakta gärna Mikael Zillén, se nedan). 

 

 

Nasdaq Stockholm Large Cap

 

Ola Rollén var toppnamn redan 2016, då det totala antalet twittrande vd:ar uppgick till 13. Ola har fortsatt starkt under åren sedan dess och han har hittat en mycket bra balans mellan det personliga och professionella. Detta gör att Ola klättrat en placering från förra året och kniper första platsen.

Rikard Josefson klättrar också en placering och ligger inte långt efter Ola, men det krävs lite mer eget material för att ta sig hela vägen upp till toppen. Frank Vang-Jensen är en nykomling i dessa sammanhang som vi gärna vill se mer av, därför hamnar han på en uppmuntrande tredje plats.

 

  1. Ola Rollén, Hexagon (@OlaRollen)
  2. Rikard Josefson, Avanza (@RikardJosefson)
  3. Frank Vang-Jensen, Nordea (@FrankVangJensen)

Läs vinnarintervjun med Ola Rollén.

 

Delade fyror: Hans Sohlström, Ahlstrom-Munksjö Oyj (@HansSohlstrom), Nico Delvaux, ASSA ABLOY AB (@NiDelvaux), Annica Ånäs, Atrium Ljungberg AB (@AnnicaAnas), Martin Tivéus, Attendo AB (@TiveusMartin), Henrik Saxborn, Castellum AB (@saxborn), Henrik Tjärnström, Kindred Group Plc (@hentja), Ilija Batljan, Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (@ilija_batljan), Åsa Bergman, SWECO AB (@aasabergman) samt Kimmo Alkio, TietoEvry (@kalkio).

 

 

 

Nasdaq Stockholm Mid Cap

 

Klaus-Anders har fortsatt leverera i linje med vad han gjorde förra året och lyckas därmed ta en ”back to back” första plats. Under pandemin har Klaus-Anders verkligen visat prov på ett digitalt ledarskap och varit en förebild. G5 Entertainment har sex år i rad rankats som ett av Sveriges 50 snabbast växande bolag, så det var väl på tiden att Vladislav tog sig in på topp tre. John Mattson var inte börsnoterade när förra årets lista sammanställdes, så Siv är relativt färsk som twittrande börs-vd. För att klättra till nästa år krävs ett lite ökat tempo i kommunikationen.

 

  1. Klaus-Anders Nysteen, Hoist Finance AB (@klnysteen)
  2. Vladislav Suglobov, G5 Entertainment AB (@VSuglobov)
  3. Siv Malmgren, John Mattson Fastighetsföretagen AB (@SivMalmgren)

Läs vinnarintervjun Klaus-Anders Nysteen.

 

Delade fyror: Marcus Strömberg, AcadeMedia AB (@MGStromberg), Fredrik Gren, Ambea AB (@fgrenambea), Jesper Søgaard, Better Collective A/S (@jespersoegaard), Hermann Haraldsson, Boozt AB (@HermannHaraldss), Thomas Ekman, Dustin Group AB (@thomasekman), Christian Fredriksson, Fingerprint Cards AB (@CFredrikson), Lars Stugemo, HiQ International AB (@lsttwit), Staffan Dahlström, HMS Networks AB (@StaffanDahlstro), Stefan Skarin, I.A.R Systems Group AB (@sskarin), Henrik Hjalmarsson, Inwido AB (@h_hjalmarsson), Therese Hillman, NetEnt AB (@theresehillman), Jonas Hasselberg, Proact IT Group AB (@JonasHasselberg), Thomas Eldered, Recipharm AB (@ThomasEldered), Oscar Werner, Sinch (@OscarWern), Petter Stillström, Traction AB (@PetterStill) samt Lars Stenlund, Vitec Software Group AB (@lars_stenlund).

 

 

 

Nasdaq Stockholm Small Cap

 

De senaste åren har Christian Kinch, numera ordförande för Bactiguard, prenumererat på första platsen. Att komma upp i Christians nivå tar tid men Pål är på rätt väg och av den anledningen får han ta över ledartröjan inom kategorin small cap. Stefan K Persson tar hem andra platsen även i år och steget upp till första är inte så stort. Så med lite mer visibilitet så hägrar en topplacering nästa år. Cecilia Edström tog över som vd efter Christian på Bactiguard, och en tredje placering får ses som en framgång redan första året. Några råd från oss om hur hon ska ta sig till toppen behövs nog inte, hon behöver ju bara fråga ordföranden.

 

  1. Pål Ryfors, Episurf Medical AB (@palryfors)
  2. Stefan K Persson, Precise Biometrics AB (@StefanKPersson1)
  3. Cecilia Edström, Bactiguard Holding AB (@EdstromCecilia)

 

Delade fyror: Joachim Morath, Feelgood Svenska AB (@j_morath), Sofia Svensson, Lammhults Design Group AB (@SvenssonLDG), Karl Tobieson, MedCap AB (@KarlTobieson), Anna Ljung, Moberg Pharma AB (@MobergPharma), Tobias Antius, NOVOTEK AB (@tantius), Johan Strid, Prevas AB (@johanstridlomma), Mikael Nermark (tf), Starbreeze AB (@man_in_motion), Matthias Stadelmeyer, TradeDoubler AB (@MStadelmeyer), Ingrid Höög, Wise Group AB (@akraingrid) samt Martin Åmark, XBrane BioPharma AB (@Martin_Amark).

 

 

 

 

Nasdaq Stockholm First North Growth Market

 

Det är ganska passande att det är på First North Growth Market som de flesta twittrande vd:arna återfinns. Det innebär också att det är den svåraste listan att slå sig in i topp tre. Förra året skrev vi att klättra på listan till nästa år krävs det att Ebba Ljungerud berättar lite mer om bolaget och vad som gör det till en intressant investering. Och se där nu är hon nummer ett. Anders låg i topp förra året och det är inte dåligt att knipa en andra plats i år. Han lär ligga fortsatt i topp om han fortsätter som idag. Fredrika Gullfot blandar eget engagemang och bolagsfrågor i en frekvent mix, vilket gör att hon är ett självklart val till topp-trion.

 

 

  1. Ebba Ljungerud, Paradox Interactive AB (@ebbalj)
  2. Anders Fogelberg, FlexQube AB (@Vastkusttradern)
  3. Fredrika Gullfot, Simris Alg AB (@gullfot)

 

Delade fyror: LUIS GOMES, AAC Clyde Space AB (@LuisGom43476378), Axel Berntsson, Absolent Group AB (@BerntssonAxel), Jyrki Eklund, Aino Health AB (@EklundJyrki), Joakim Alm, ALM Equity AB (@joakimalm), Anders Haegerstrand, Annexin Pharmaceuticals AB (@_Haegerstrand), Lawrence Flynn, Artificial Solutions International AB (@Lawrence_Flynn), ANDERS HØRSHOLT, Astralis Group A/S (@AndersHorsholt), Frédéric Chesnais), Atari SA. (@FredChesnais), Henrik Olander, Awardit AB (@PointmanAwardit), Carl Silbersky, BIMobject AB (@silbersky), Charlotte Darth, Binero Group AB (@CharlotteDarth), Anders Rylander, Biovica International AB  (@andersrylander1), Henrik Norström, Brighter AB (@henriknor), Maria A. Grimaldi, Bublar Group AB (@m_a_grimaldi), Erik Gatenholm, CELLINK AB (@egatenholm), Göran Folkesson, Clean Motion AB (@GoranFolkesson), Joachim Samuelsson, Crunchfish AB (@JoachimSamuels1), Lars Wingefors, Embracer Group AB (@Wingefors), Anders Sjögren, Enersize Oyj (@EnersizeGlobal), Inna Braverman, EWPG Holding AB (@InnaBraverman), Daniel Mühlbach, Footway Group AB (@DanielMuhlbach), Martin Irding, FRISQ Holding AB (@irding), Lars-Inge Sjöqvist, Gapwaves AB (@LarsingeS), Niels Buus, GomSpace Group AB (@NBuus), Pekka Simula, Herantis Pharma Oyj ( @simulapekka), Pär Bergsten, Hitech & Development Wireless Sweden Holding AB ser. B (@par_bergsten), Stein Revelsby, Hoylu AB (@steinrevelsby1), Marcus Bäcklund, Irisity AB (@mackanstar), Anders Segerström, iZafe Group AB (@AndersSeger), John O'Connor, Kollect on Demand Holding AB (@johnkollect), Daniel Hasselberg, MAG Interactive AB (@d_hasselberg), Göran Malmberg, Mentice AB (@gormalm), Martin Edlund, Minesto AB (@DrMartinEdlund), Henrik Andersson, Northbaze Group AB (@marbovagen), Robert Wu, Oboya Horticulture Industries AB (@wu_robert), Magnus René, Ovzon AB (@magnus_rene), Richard Paxman, Paxman AB (@RichPaxman), Michael Humle, Photocat A/S (@MeHumle), Carl-Johan Linér, SaltX Technology Holding AB (@JohanLiner), Jari Varjotie, Savosolar Oyj (@JariVarjotie), Thomas Sörensson, Scandinavian Enviro Systems AB (@TSorensson), Anders Storm, Sivers IMA Holding AB (@StormSiversIMA), Martin Krantz, Smart Eye Aktiebolag (@MarKluft), Jonas Tellander, Storytel AB (@jonastellander), Erik Strömstedt, TalkPool AG (@EStrmstedt), Johan Steene, Teqnion AB (@Sugrorsmannen), Kristina Lindhe, The Lexington Company AB (@LindheLindhe), Fredrik Bruhn, Unibap AB (@bruhnspace), Johan Henrikson, Verisec AB (@vejohen), Joseph Janus, WeSC AB (@JosephJanus) samt André Löwestam, Zwipe AS (@LovestamAndre).

 

 

 

Spotlight Stock Market

 

Förra året skrev vi att Torbjörn mycket väl kunde utmana om första platsen i år, vilket han också gjort. Med en aktiv kommunikation om bland annat Covid-19 och de undersökningar som Novus gör var det ett enkelt val att sätta Torbjörn som etta. Jon Karlung visar ständigt prov på de värden som Bahnhof tror på avseende integritet och säkerhetsfrågor, detta gör att han är ett toppnamn även i år. Hans Tino Hansen flög under radarn förra året, men i år tog vi notis och det renderade en tredje plats.

 

  1. Torbjörn Sjöström, Novus Group (@t_sjostrom)
  2. Jon Karlung, Bahnhof (@JonKarlung)
  3. Hans Tino Hansen, Risk Intelligence (@HthHans)

Läs vinnarintervjun med Torbjörn Sjöström.

 

Delade fyror: Kristofer Cook, Carbiotix (@kristofer_cook), Mattias Bergkvist, CGit B (@MattiasBergkvis), Jesper Martell, Comintelli (@JesperMartell), Igor Lokot, Double Bond Pharmaceutical B (@Lokot_Igor), Lars Darvall, Finepart (@larsdarvall), Allan Sønderskov Darré, Freetrailer Group (@allandarre), Mats Persson, Hamlet Pharma (@Mats__Persson), Marcus Emne, Hoodin (@MarcusEmne), Andreas Lifvendahl, IMINT Image Intelligence (@anlifv), Patrik Dahlqvist, Insplorion (@patrikdahlqvist), Tomas Gustafsson, Micropos Medical (@tompagus), Andreas Bhagwani, Nanologica (@abhagwani), Mathias Svahn, NextCell (@SvahnMathias), Mathias Lundoe nielsen, Nustay (@mathiaslundoe), Jonas Almquist, Raybased (@Sustain_EnergyJ), Johan Drott, Respiratorius (@johandrott), Anna Wallin Krasse, Rootfruit (@nillawa), Jakob Österberg, Slottsviken A (@Jakob_Osterberg), Mats Hansen, Spago (@majzuk), Henrik Nyström, Star Vault B (@HenrikWNystrom),Ulrik Harrysson, SyntheticMR (@UlrikHarrysson) samt Deniz Chaban, Touchtech (@Deniz_Chaban).

 

 

Nordic Growth Market (NGM)

 

Precis som förra året var urvalet bland de twittrande vd:arna lite lågt, men i år blev det en topp-trio. Det är samma duo som var med förra året är med i år igen, men den här gången är det Fredrik Lundbergs som drar det längsta strået. Anledningen är ett ökat flöde av information under de senaste månaderna. Daniel fortsätter att leverera och det var små marginaler som avgjorde till Fredriks fördel i år. Daniel har ett naturligt flöde och är en självklar utmanare till att ta tillbaka första platsen nästa år. Gunnar Larsson är ny på listan, och han behöver nog öka tempot lite för att hänga kvar till nästa år.

 

  1. Fredrik Lundberg, News55 (@LFLundberg)
  2. Daniel Daboczy, FundedByMe Crowdfunding Sweden (@fundedbymeceo)
  3. Gunnar Larsson, Swedish Stirling (@gunnar62)

 

Delade fyror: Pär Hultgren, Gold Town Games (@PHultgren), Santosh Jain, Mediacle Group (@santoshjain), Peter Evertsson, Spintso International (@EvertssonPeter) samt Don Geyer, Three Gates (@DonGeyer3G).

 

 

För den som vill komma igång eller behöver lite hjälp på vägen:

Twitter, börs-vd, digitalt ledarskap

Om du klickar HÄR når du samma mall med möjlighet att göra egna anteckningar.

Läs gärna också: Rekordmånga börs-vdar på Twitter - men ännu ingen corona-effekt.

 

 

Vill du veta mer, kontakta:

Mikael Zillén, Grundare & Senior Rådgivare
+46 762 13 00 40 | mikael.zillen (@) boxcomm.se
ConnectTwitter%20button | LinkedIn button

Missa inga inlägg, prenumerera!

* indicates required
No Comments

Post a Comment

*

%d bloggare gillar detta: